Парламентарна Скупштина Савета Европе (ПС СЕ) усвојила је у уторак резолуцију о Србији у којој се налази велики број запажања мониторинг мисије која се тичу неправилности на изборима али и забрињавајућег стања у слободи медија, правосуђу и другим сферама. Док представници опозиције ову резолуцију виде као реалну слику стања у Србији, представници власти истичу да се ради о необјективном политичком документу.
За резолуцију је гласало 89 представника ПС СЕ, 13 је било против, а четворо уздржано.
Уочи гласања, нацрт резолуције представили су известиоци Мониторинг комитета ПС СЕ Викторија Тиблом и Јунус Емре, који су у марту посетили Београд и разговарали са званичницима Владе, судске власти и тужилаштва, као и са цивилним друштвом.
На представљању извештаја, известиоци су оценили да део ранијих препорука међународних тела остаје нереализован, посебно у областима спречавања злоупотребе јавних ресурса и унапређења бирачких спискова.
ПС СЕ је изразила забринутост и због навода о неправилностима и инцидентима током локалних избора одржаних 29. марта ове године.
Посебан део извештаја односи се на последице трагедије у Новом Саду из 2024. године, након које су уследили масовни протести. У документу се наводи да су протести, које су предводили студенти и организације цивилног друштва, отворили питања одговорности, транспарентности и борбе против корупције.
Иако је резолуција усвојена са значајном већином гласова, представници власти и опозиције у Србији имају различито мишљење о њеној кредибилности и значају.
Народни посланик Покрета обнове Краљевине Србије Владимир Ђорђевић, који је део српске делегације у ПС СЕ каже за Данас да усвајање ове резолуције представља озбиљну политичку поруку Србији, али пре свега онима који данас управљају државом.
“Важно је рећи да власт није држава и да нико није изнад Србије. Србија је много већа и трајнија од било које власти”, поручује наш саговорник.
Он истиче да је током расправе у Савету Европе посебно указао на то да се Србија налази под мониторингом још од 2003. године, односно од самог пријема у Савет Европе.
“Зато мој циљ није да Србија остане земља која ће стално бити предмет критика и надзора, већ да што пре усклади стандарде неопходне за прелазак у пост-мониторинг дијалог. То би био доказ да су институције ојачале, да постоји владавина права и да држава функционише у складу са демократским стандардима”, појашњава он.
“Добро је што су известиоци приступили свом послу професионално и одговорно, без навијања за било коју политичку страну, власт, опозицију, студентски покрет, НВО… Они су представили стање које су затекли у Србији и указали на све проблеме који више не могу да се игноришу”, каже саговорник Данаса.
Напомиње и да су током расправе отворена практично сва кључна питања стања демократије у Србији, од изборних услова и препорука ОДИХР-а, преко препорука Венецијанске комисије и независности правосуђа, до слободе медија, рада институција, студентских протеста, случаја Нови Сад и навода о употреби звучног оружја.
“Управо зато ова резолуција има посебну тежину, јер представља свеобухватну оцену стања демократских институција у Србији”, каже Ђорђевић.
Због тога, он ову резолуцију види као опомену власти, а не Србији, да се врате поштовању сопствених закона, Устава и принципа одговорности.
“Наш задатак је да изградимо државу у којој ће институције радити свој посао, а грађани веровати да правда важи једнако за све”, истиче саговорник Данаса.
Коментаришући сам европски пут Србије, он додаје да је и сам евроскептик, али да то не значи бити против Европске уније, већ залагати се да Србија једног дана буде део Европске уније као суверена и достојанствена држава, у складу са својим Уставом и својим међународно признатим правима.
“Пут који заступам је тежи, али је једини исправан. Јер уређена држава није европски услов. Уређена држава је српски народни и национални интерес”, закључује он.
Народна посланица Савеза војвођанских Мађара и чланица сталне делегације Србије у ПС СЕ Елвира Ковач другачијег је мишљења јер сматра да текст резолуције није објективан.
“Србија је чланица Савета Европе од 2003. године, дакле у мониторингу је више од 20 година. И то заправо није циљ Мониторинг комитета, већ када би све било нормално, мониторинг извештаји би се спремали на две године. Међутим, овде је процедура таква да Мониторинг комитет којим ја председавам, од ове године, бира ко су известиоци из две различите земље и две различите политичке групације”, каже она.
Наглашава да се са Србијом десио несрећан случај јер су се јако често мењали известиоци, те додаје да нису радили свој посао.
“Чињеница је и да смо у Србији од 2000. године до данас имали јако пуно превремених избора, а то је друго правило, да пола године пре избора не би требало да буде расправе”, појашњава Ковач.
Истиче да је пуно урађено да се дође до новог извештаја, с обзиром да је последњи израђен 2012. године.
“Коначно су изабрани известиоци, једна је из Шведске, конзервативка, а други је из Турске, који припада групи социјалдемократа, и они су били у посети Србији пре неколико недеља, месеци”, каже наша саговорница.
Она сматра да није урађено довољно на томе да се испрате најсвежије ствари.
“Због тога смо ми поднели амандмане, ја сам јуче говорила и на самом комитету о најсвежијим реформама, илити шта је Србија урадила, о седници Венецијанске комисије, о томе да је заправо седница Народне скупштине која је везана управо за примену препорука Венецијанске комисије у току, да се гласање очекује у Београду за дан, два”, напомиње Ковач.
Ипак, она наводи да за то нису имали разумевања, те додаје да се у ПС СЕ гласа по политичким групацијама.
“Дођу посланици који припадају групи социјалдемократа, конзервативцима или либералима, и ја сам имала утисак да они нису саслушали наше аргументе, можда је и до нас самих… Када су известиоци били у Србији, видели су се са свима, и са опозицијом, и са студентима, и са представницима министарстава”, појашњава она.
Ипак напомиње да су известиоци рекли да су на њих највећи утисак оставили студенти, али додаје да је требало да се унесе у текст и оно што је забележено приликом разговора са владајућом већином, те да због тога сматра да текст “није баш најобјективнији“.
“Кажу да када су се видели, када су били у Београду, нису успели да се виде са министром унутрашњих послова, јер он је тада био у болници, а да остали његови сарадници нису баш одговарали на њихова конкретна питања и да је зато мало фаличан извештај”, наводи саговорница Данаса.
Говорећи о саслушању које је Мониторинг комитет одржао како би прикупио информације везане за наводу употребу соничног уређаја против демонстраната, Ковач каже да је један представник МУП-а одговарао на питања, али да то није убачено у извештај.
“Када сам питала, океј, а где су информације из тога, онда је известилац врло отворено рекао, па знате, ја сам нови известилац, а секретаријат ништа није откуцао, па ја то немам”, каже наша саговорница, те додаје да тиме и сами признају да њихове информације нису потпуне.
“Због тога сам ја тужна и са горким укусом у устима, добро је што је коначно била расправа о Србији, коначно је била резолуција, јер сада ће се пратити колико Србија испуњава своје обавезе и за годину дана ћемо поново расправљати, има неке шансе, јер неправедно је да је Северна Македонија изашла из постмониторинга, Црна Гора само што није, а Србијом се нисмо бавили” закључује Ковач.
Извор: Данас
Текст можете прочитати на сајту :https://www.danas.rs/vesti/politika/rezolucija-o-srbiji-ps-se-izvestaj-kovac-djordjevic/
Фотографија :foto-EPA-EFE-PATRICK-SEEGER